Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarga na DPS Kraft Haus w Toruniu. Co ujawniła kontrola wojewody?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
DPS Kraft Haus w Toruniu zapewnia całodobową opiekę osobom chorym psychicznie, w tym ubezwłasnowolnionym. Działać przy szosie Okrężnej zaczął w roku 2017 i wówczas wykonane zostało zdjęcie. Prezentowano jak wygląda jadalnia w domu opieki. Niestety, kontrolerzy wojewody odkryli tutaj pewne nieprawidłowości... Szczęśliwie, nie potwierdziły się najpoważniejsze zarzuty, zgłoszone przez syna zmarłej pensjonariuszki.
DPS Kraft Haus w Toruniu zapewnia całodobową opiekę osobom chorym psychicznie, w tym ubezwłasnowolnionym. Działać przy szosie Okrężnej zaczął w roku 2017 i wówczas wykonane zostało zdjęcie. Prezentowano jak wygląda jadalnia w domu opieki. Niestety, kontrolerzy wojewody odkryli tutaj pewne nieprawidłowości... Szczęśliwie, nie potwierdziły się najpoważniejsze zarzuty, zgłoszone przez syna zmarłej pensjonariuszki. Sławomir Kowalski
Kontrolerzy wojewody kompleksowo sprawdzali, jak funkcjonuje DPS "Kraft Haus" w Toruniu. Badali też skargę syna zmarłej pensjonariuszki, który zarzucał placówce zła opiekę i krzywdzące rozliczenie jej pieniędzy po śmierci. Inspektorzy sprawdzali przepływ środków z konta depozytowego kobiety w banku ING.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Dom Pomocy Społecznej "Kraft Haus" działa w Toruniu od pięciu lat. Placówka mieści się przy Szosie Okrężnej. To dom wyjątkowy, opiekujący się z osobami z wyjątkowymi potrzebami - chorymi psychicznie, często ubezwłasnowolnionymi.

Kompleksową kontrolę przeprowadzili tutaj inspektorzy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sprawdzili dokładnie nie tylko warunki bytowe podopiecznych, jakość opieki na wszystkich polach i przygotowanie personelu. Kontrolerzy zbadali też skargę, jaką skierował na tę placówkę syn zmarłej pensjonariuszki.

Polecamy

Co temu DPS-owi zarzucał syn zmarłej? Co ustalili kontrolerzy wojewody?

Obszerny i szczegółowy raport z kontroli w DPS "Kraft Haus" w Toruniu urzędnicy upublicznili w Biuletynie Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Odnotowano w nim, że syn zmarłej podopiecznej tej placówki skarżył się po pierwsze na jakość sprawowanej opieki. Zgłosił też jednak poważne nieprawidłowości w zakresie gospodarowania środkami mieszkanki i ich rozliczenia po jej śmierci.

-Na podstawie udostępnionych dokumentów nie stwierdzono zaniedbań w zakresie poziomu opieki sprawowanej nad mieszkanką - stwierdzili jednak kontrolerzy. - Kobieta pozostawała pod stałą opieką lekarza psychiatry i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ustalono także, iż personel Domu realizował zlecenia medyczne w zakresie farmakoterapii i opieki pielęgnacyjnej.

Co natomiast z zarzutem dotyczącym pieniędzy pensjonariuszki? W zakresie rozliczeń finansowych, na podstawie miesięcznych wykazów kosztów powstałych z tytułu opłat za pobyt w DPS i zakupów dla mieszkanki, a ponadto wyjaśnień dyrektora "Kraft Haus" ustalono, iż odpłatność wyliczana była prawidłowo -zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej (art. 60 ust.2).

-Pani korzystała z dopłaty gminy za pobyt w jednostce. Pozostała część z uposażenia mieszkanki trafiała na prowadzone dla niej konto depozytowe w banku ING. Jednorazowo mieszkanka skorzystała też z wypłaty pieniężnej w wysokości 300 zł. (Wniosek o wypłatę znajduje się w aktach sprawy). Ponadto potrącano z konta depozytowego mieszkanki pieniądze za zakupione leki i środki higieniczne - podają w raporcie pokontrolnym urzędnicy.

Jak zaznaczyli inspektorzy, zakup leków, pieluch czy podkładów higienicznych za każdym razem dokumentowano w postaci faktury wystawionej na mieszkankę. Podsumowując: bolesne podejrzenia i zarzuty czynione DPS-owi przez syna zmarłej nie znalazły pokrycia w ustaleniach kontroli.

Polecamy

Jakie warunki mają podopieczni "Kraft Haus" i kto się nimi zajmuje?

Kontrola wojewody w domu przy szosie Okrężnej w Toruniu miała jednak zdecydowanie szerszy zakres - nie dotyczyła tylko wspomnianej skargi i sprawy zmarłej kobiety. Pod lupę wzięto tutaj praktycznie każdy aspekt funkcjonowania placówki.

Jak działa ten DPS? Co ustalono? Jednostka jest prowadzona przez Kujawsko-Pomorską Fundację Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym. DPS mieści się w nieruchomości dwukondygnacyjnej, w której zainstalowano windę. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono pokoje trzy- i czteroosobowe, na dwóch piętrach. Pomieszczenia i sprzęty są dostosowane do potrzeb pensjonariuszy.

DPS zapewnia mieszkańcom całodzienne wyżywienie w formie trzech głównych posiłków oraz podwieczorku. Mieszkańcy spożywają posiłki w jadalni, podzieleni na dwie tury lub w pokojach mieszkalnych, a w razie potrzeby są karmieni.

Zakres zabiegów higienicznych oraz częstotliwość ich stosowania zależy od stanu psychofizycznego mieszkańca. W miarę indywidualnych możliwości osoby zamieszkujące Dom same dbają o utrzymanie higieny osobistej i zmianę bielizny. Jeśli nie dają rady, wspomaga ich bądź wyręcza w tym personel opiekuńczy.

Dom umożliwia mieszkańcom udział w terapii zajęciowej indywidualnej oraz grupowej i warsztatach terapii zajęciowej. Personel? Fachowy. "Opiekę psychiatryczną zapewnia mieszkańcom, w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej, specjalista psychiatra. Konsultacje mieszkańców odbywają się regularnie dwa razy w miesiącu lub doraźnie w przypadku wystąpienia takiej konieczności. W Domu, celem zapewnienia mieszkańcom opieki pielęgniarskiej, usługi w tym zakresie świadczą 4 pielęgniarki w ramach umowy zlecenia" - ustalili urzędnicy wojewody.

Polecamy

Takie nieprawidłowości odkryli urzędnicy przy Szosie Okrężnej

Nie wszystko jednak w "Kraft Haus" było podczas kontroli w porządku. Ostatecznie inspektorzy wojewody ocenili placówkę "pozytywnie z nieprawidłowościami". Jakimi konkretnie?

"Stwierdzone nieprawidłowości w kontrolowanych obszarach wynikają z braku dostępności podstawowych produktów żywnościowych i napojów przez całą dobę, braku dokumentacji w zakresie świadczonych mieszkańcom usług higieniczno-pielęgnacyjnych i terapii zajęciowej oraz pominięciu zapisów dotyczących osób ubezwłasnowolnionych w obowiązującej w domu procedurze postępowania z depozytami. Istniejący stan rzeczy skutkuje niewłaściwym wykonywaniem powierzonych zadań, ponieważ nieprawidłowości wpływają znacząco na jakość czy też terminowość realizacji zadań" - podsumowali kontrolerzy.

WAŻNE. Pieniądze podopiecznych DPS "Kraft Haus" w Toruniu

Osobom zamieszkującym w DPS Kraft Haus umożliwia się bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych, co gwarantują zapisy Regulaminu Mieszkańców, a szczegóły reguluje procedura postępowania z depozytami pieniężnymi i przedmiotami wartościowymi. Wszyscy mieszkańcy mają założone konta depozytowe w Banku ING - odnotowano w raporcie pokontrolnym.

W wyniku analizy zapisów procedury ustalono, iż nie określa ona sposobu wnioskowania przez mieszkańca o wypłatę z konta depozytowego oraz nie reguluje kwestii dysponowania depozytem w przypadku mieszkańców ubezwłasnowolnionych. Takie procedury DPS powinien mieć - stwierdzili kontrolerzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto