Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Tyzenhauza w Sokółce już jest wyremontowana. Budynek będzie służył głównie seniorom

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pwkz
Zakończył się remont jednego z najstarszych, zabytkowych budynków w Sokółce. W nowych wnętrzach mieścić się będzie centrum wspierania organizacji pozarządowych. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku dokonali odbioru prac konserwatorskich elewacji frontowej oraz robót budowlanych pozostałych elewacji i wnętrza kamienicy.

Przedmiotem inwestycji był m.in. remont elewacji, przebudowa i remont pomieszczeń wraz ze zmianą sposobu użytkowania oraz zagospodarowanie terenu wokół kamienicy.

Budynek będzie służył głównie seniorom, którzy będą mogli korzystać z wyposażenia (m.in. meble, sprzęt RTV- AGD, sprzęt rehabilitacyjny) zakupionego w ramach projektu pt. „Wyposażenie kamienicy przy Placu Kościuszki 26 w Sokółce z przeznaczeniem na cele społeczne”.

W kamienicy swoją działalność wznowi Gminny Punkt Pomocy Rodzinie oraz Sokólskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. W aktywizacji i integracji seniorów będzie uczestniczył Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zorganizuje szereg zajęć dodatkowych. Z budynku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.

Realizacja obu projektów wpłynie pozytywnie na przeciwdziałanie degradacji przestrzeni zurbanizowanej, zjawiskom kryzysowym, pobudzenie rozwoju i zmian jakościowych, prowadzonych wspólnie przez władzę samorządową, społeczność lokalną mając na celu aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców.

Usytuowany w centrum miasta obiekt powstał na przełomie XVIII/XIX w., stanowi przykład murowanego budownictwa mieszkalnego. Wartość artystyczna kamienicy wyraża się m.in. w reprezentacyjnej elewacji południowo-wschodniej. O wartościach artystycznych kamienicy decyduje również proporcjonalna niezmieniona w swej formie bryła, zwieńczona czterospadowym dachem, z wyodrębnionym dwukondygnacyjnym aneksem przy północno-wschodniej ścianie, zwieńczonym dachem trzyspadowym.

Kamienica ma charakter unikalny również pod względem wartości historycznych.

- Co ciekawe, podczas prac dotyczących elewacji frontowej kamienicy doszło do odsłonięcia oryginalnych boni pierwszej kondygnacji, pochodzących z pierwszej fazy chronologicznej. Jak wynika z analizy zawartej w dokumentacji, powstałej w trakcie wykonywanych prac, bonie te zostały zatarte tynkiem, nowe zaś wycięto w oryginalnym, najstarszym tynku w innych miejscach. Czynności te miały miejsce w drugiej fazie chronologicznej, jeszcze w XIX w., na co wskazuje zastosowany rodzaj tynku - wapienno-piaskowy, podobny w teksturze i kolorze do tynku oryginalnego - dodaje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Kamienicą będzie zarządzał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto