Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz oczekiwania wobec powstającego Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach? Możesz wypowiedzieć się w specjalnej ankiecie

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi
Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi Nizio Design International
Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku zapraszają do wypełnienia ankiety związanej z badaniem zapotrzebowania na ofertę, którą będzie proponować Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Oferta edukacyjno-kulturalna placówki dedykowanej legendarnemu kapelanowi Solidarności, byłaby dostępna od 2027 roku.

Ankieta dotyczy planowanej budowy muzeum, które może stanowić ważny wkład w kształtowanie społeczeństwa i dziedzictwa kulturowego. Muzeum zaplanowano jako ogólnopolską jednostkę, która w sposób kompleksowy ma łączyć funkcje muzealne z think tankiem, ośrodkiem edukacyjnym, centrum dialogu i solidarności oraz upowszechniania ponadczasowych wartości.

Tu wypełnisz ankietę

Według wstępnych planów Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte jesienią 2024 r., w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki.

To przestrzeń modlitwy

Zgodnie z założeniem autora projektu – Mirosława Nizio, ma to być przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek. Bryła budynku będzie swoim kształtem nawiązywać do piękna i prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i Mazowsza Wschodniego, łącząc w sobie tradycyjną architekturę z nowoczesnością. Do budowy mają być wykorzystane kruszywa kamiennie i żwir, występujące lokalnie.

Sercem założenia będzie Miejsce Skupienia w formie kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem. Elewacja zostanie wykonana z betonowych bloków o wymiarach 80x40 cm, między którymi pojawią się pionowe i poziome prześwity. Taki zabieg architektoniczny nada dodatkowy, symboliczny wymiar, przypomni o tragicznie przerwanym życiu bł. ks. Popiełuszki, ale też wydobędzie z konstrukcji, w sposób niedosłowny, znak krzyża.

Jedno muzeum, wiele celów

Prześwity, tak jak wąskie otwory między balami drewna w wiejskiej chacie czy witraże w gotyckiej katedrze, wpuszczą do wnętrza naturalne światło. Zwiedzający, podążając w kierunku lasu, będą mogli zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością i spuścizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom jego życia.

Obiekt sfinansuje ministerstwo

Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami, pamiątkami i bibelotami, będzie przeniesiony do Muzeum i zaaranżowany jako świadek życia bł. ks. Popiełuszki. W muzeum przewidziano także przestrzeń dla ekspozycji czasowych, salę audytoryjną, a także bibliotekę z czytelnią i kawiarnię.

Budowa Muzeum będzie finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zginął zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r. 13 października 2009 r. błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto