Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park kulturowy Korycin Milewszczyzna to turystyczna perełka naszego regionu (wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna to pomnik 1000-letniej historii Ziemi Korycińskiej, oddany do użytku w listopadzie 2018 roku. Park służy poznawaniu życia ludzi z okolicznych terenów na przestrzeni tysiąca lat: jak żyli, co jedli, czym się zajmowali, jak wykorzystywali len i skóry, jak produkowali i przechowywali żywność.

Wizytówką Parku jest posadowiony na majdanie grodu, działający, w pełni wyposażony wiatrak typu holenderskiego z 1949 roku, niewątpliwie jeden z najpiękniejszych holendrów w Polsce. Tuż obok wiatraka stoi oszklona wiata edukacyjna, w której znajdują się fundamenty dawnego dworu mieszkalnego, które odkryto podczas badań archeologicznych w 2014 roku.

Dwór należał do rodziny Zalcmanów, został wybudowany po 1890 roku, być może na początku XX wieku. Z drewnianego budynku pozostały kamienne podwaliny ścian.

Po drugiej stronie Parku, po stronie zabudowań pofolwarcznych znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawą etnograficzną. To właśnie tam znajduje się pracownia tkacka Mistrzyni tkaniny dwuosnowowej pani Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej.

W 2021 roku Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna zajął 1 miejsce w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego”. Jest to najwyższe wyróżnienie w branży turystycznej. Certyfikat otrzymują najatrakcyjniejsze produkty turystyczne, posiadające bogatą ofertę turystyczną.

W ciągu roku odbywają się tu liczne warsztaty oraz imprezy kulturalne, które przyciągają setki odwiedzających. Park stał się miejscem lubianym i popularnym wśród członków grup rekonstrukcyjnych prezentujących czasy Słowian. Dowodem na to są wspólne imprezy takie jak: Noc Świętojańska czy największy w tej części Polski Festyn Archeologiczny z Bitwą o Gród, słowiańskimi warsztatami czy potańcówką na grodzisku, przyciągający tysiące turystów z całego kraju.

To jednak nie wszystko – trwają prace rozbudowujące ten niepowtarzalny obiekt. Przy rzece Kumiałce powstaje kolejne grodzisko ze średniowiecznymi chatami z pełnym wyposażeniem, wieżami strażniczymi, otoczone fosą. Po drugiej stronie stanie Dom Dziedzictwa z miejscem na całoroczne warsztaty i noclegi dla gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto