Jak informuje parafia, czas wczesnowiosenny jest najlepszy na takie prace, ponieważ pomniki i groby są zazwyczaj mniej zastawione. Niemniej prosi wszystkich parafian o przygotowanie grobów do inwentaryzacji. Należy oczyścić je ze zbędnych kwiatów, zniczy oraz w miarę możliwości uzupełnić tablice.
Kolejnym etapem prac będzie zebranie deklaracji dysponentów grobu, czyli osoby (osób), która decyduje o danym grobie. Dlatego osoby, które odpowiadają za dany grób takie deklaracje będą zobowiązane wypełnić. Formularze deklaracji są wyłożone na końcu kościoła na ołtarzach bocznych, można ją pobrać też ze strony parafii. Wypełnione deklaracje można składać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
W wypełnieniu deklaracji na tym etapie parafia skupia się wyłącznie na danych dysponenta grobu, na zmarłych pochowanych w danym grobie (jeśli jest więcej niż dwie osoby pochowane – w formularzy jest jedynie dwa miejsca, można te osoby podać na odwrocie deklaracji) oraz na rodzaju grobu (czy jest to grób pojedynczy czy podwójny oraz czy ziemny [pochówek do ziemi] czy murowany [czyli krypta lub grób piwniczny]).
Inne dane czyli sektor czy nr grobu będą dopiero nadane później po stworzeniu mapy cmentarza i numeracji grobów. Wypełnienie deklaracji już na tym etapie pomoże trafniej zidentyfikować pochowanych.
Jak wygląda to w praktyce można zobaczyć na stronie mogily.pl, która jest stroną, na której są zamieszczone efekty pracy firmy, z której usług parafia będzie korzystać.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?