MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samotna samica żubra błąkała się po Krynkach. Okazało się, że jest bardzo mocno chora

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Zdjęcie krowy w Krynkach z obustronną ślepotą.
Zdjęcie krowy w Krynkach z obustronną ślepotą. J.Jakóbczak
Samica żubra z widoczną obustronną ślepotą w stanie ogólnego wychudzenia i osłabienia wałęsała się po Krynkach. Dodatkowo stwierdzono u niej wściekliznę. Ze względu na tak ciężkie choroby i zły ogólny stan, zdecydowano się uśpić zwierzę.

Kilkunastoletnią krowę błąkającą się po Krynkach zauważono we wtorek 16 listopada. Samica żubra poruszała się chaotycznie na oślep po ulicy Granicznej płoszona przez ludzi robiących jej zdjęcia, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców Krynek.

Obustronna ślepota u żubra krowy wskazywała na podejrzenie o chorobę zakaźną telazjozę – chorobę powodującą ślepotę i cierpienie żubrów. Ponadto zachowanie zwierzęcia sugerowało zarażenie kolejną chorobą zakaźną jaką jest wścieklizna.

- Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców miasta Krynki oraz troskę o zdrowie i kondycję wolnościowego stada żubrów bytującego na terenie Puszczy Knyszyńskiej, po uzyskaniu zezwolenia od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podjęto decyzję o eliminacji zwierzęcia za pomocą środków farmakologicznych. Po uśpieniu przez upoważnionego lekarza weterynarii dokonano sekcji, która potwierdziła patologiczne zmiany w gałkach ocznych, płucach oraz worku osierdziowym - informuje Nadleśnictwo Krynki.

Głowę żubra z powodu podejrzenia o wściekliznę zabezpieczył Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Sokółce. Zwłoki zwierzęcia zostały spryskane środkiem dezynfekującym oraz przykryte plandeką celem zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenieniu się choroby zakaźnej oraz ingerencji osób nieuprawnionych. W środę rano truchło zostało zabrane przez firmę utylizacyjną.

- Każda decyzja o eliminacji jest trudna, dlatego zawsze podejmują ją specjaliści, jednak w trosce o bezpieczeństwo całego stada, jest konieczna - podkreśla w komunikacie Nadleśnictwo Krynki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto