Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sokólskie obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Najpierw modlitwa za ofiary, potem zapalenie zniczy i złożenie wieńców

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Mieszkańcy Sokółki uczcili 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. Obchody zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. Stanisław Gniedziejko, kustosz sanktuarium. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali do Ronda Obławy Augustowskiej, gdzie pod Pomnikiem Obławy Augustowskiej odmówili modlitwę, złożyli wieńce i zapalili znicze.

- 77. rocznicę Obławy Augustowskiej przeżywamy w kontekście wojny na Ukrainie, która ukazuje okrucieństwo wojsk rosyjskich, uświadamiając nam jakim cierpieniom i torturom byli poddawani nasi rodacy, bliscy, krewni i znajomi – mówił podczas kazania ks. Stanisław Gniedziejko, kustosz Sanktuarium Najświętszego Sanktuarium w Sokółce.

Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Ronda Obławy Augustowskiej. Tam od Pomnikiem Obławy Augustowskiej odmówili modlitwę, złożyli wieńce i zapalili znicze.

- - Spotykamy się tu, aby pokazać, że pamiętamy o tych bezimiennych ludziach, którzy stali się ofiarami swojego patriotyzmu. Zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Nieludzki system autokratyczny spowodował, że parę miesięcy po wojnie, ludzie którzy ją szczęśliwie przeżyli zostali zamordowani w nieludzkich warunkach – podkreślał Jerzy Białomyzy, wicestarosta sokólski.

- 77 lat temu zdarzyła się rzecz wspaniała i tragiczna. Zakończyła się wieloletnia wojna i zdarzył się wielki augustowski mord. Po ofiarach Obławy Augustowskiej pozostała wielka krwawiąca rana. Jest jednak nadzieja, że w końcu ta sprawa zostanie rozwiązana. Dziś już wiemy, że została pochowana w Augustowie pierwsza ofiara tej tragedii. Jest więc szansa, że znajdą się również kolejne ofiary. Liczymy na to, że pamięć o nich nigdy nie zaginie – mówiła z kolei Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski.

Organizatorami uroczystości był Powiat Sokólski, Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, a współorganizatorami Stowarzyszenie Sokólski Pododdział Kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto