Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdarzenie średnio co dziewięć godzin. Sokólscy strażacy mają za sobą pracowity rok

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pow sokólski
Zdarzenie rejestrowano co 9 godzin, pożar co jeden dzień i 12 godzin, miejscowe zdarzenie co 12 godzin, alarmy fałszywe co 13 dni, ofiara śmiertelna co 13 dni a osoba ranna co trzy dni. Średni czas trwania akcji to 83 minuty. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Sokółce podsumowała miniony rok.

- Naszą dumą i chlubą jest to, że jako Powiat Sokólski za każdym razem wspieramy Państwową Straż Pożarną, jak i Ochotnicze Straże Pożarne. W ubiegłym roku wsparliśmy ich kwotą niespełna 600 tys. zł. Dołożyliśmy praktycznie do każdego wozu strażackiego, który był kupowany na terenie powiatu sokólskiego przez OSP, ale również do wozu kwatermistrzowsko-bojowego którego potrzebowała PSP. Dokonywaliśmy również mniejszych zakupów jak kamery termowizyjne czy inny sprzęt przeciwpożarowy – mówił Piotr Rećko, Starosta na naradzie podsumowującej działania Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce w 2023 roku.

Tym samym podkreślił, że takie działania ze strony Powiatu Sokólskiego są celem i misją, które realizują ponieważ postrzegają owe wsparcie finansowe i merytoryczne jako poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców.
Rok 2023 był nie tylko intensywny dla zawodowych strażaków ale również dla druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Zanotowaliśmy ponad 900 zdarzeń, głównie takich o charakterze miejscowych zagrożeń. Pożary, z którymi mieliśmy do czynienia były głównie duże lub średnie i obejmowały budynki mieszkalne, gospodarcze, z dużymi stratami zwierząt. Z kolei wypadki komunikacyjne występowały z dużą ilością ofiar. Niestety zanotowaliśmy 24 ofiary śmiertelne, w tym 2 w pożarach w budynkach mieszkalnych – relacjonował Dariusz Wojtecki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce.

Dodatkowo, w ubiegłym roku bardzo często brali udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach specjalistycznych i sami organizowali takie dla OSP. Co znalazło odzwierciedlenie w ćwiczeniach, których było ponad dwadzieścia, na różnego rodzaju obiektach infrastruktury powiatowej, jak i miejscach o dużym zagrożeniu wystąpienia ryzyka.

- To obiekty, na których co kilka lat musimy przeprowadzać szkolenia, wytężać swoje umiejętności i poprawiać ewentualne błędy – dodał Komendant.

W ubiegłym roku Powiatowa Straż Pożarna przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, Powiatem Sokólskim i gminami dokonała wymiany dwóch pojazdów kwatermistrzowskiego i operacyjnego. Ich celem jest również rozwijanie dalszej współpracy z ochotniczymi jednostkami.

- Musimy wspomagać ich wiedzą i umiejętnościami, jak również pomagać w pozyskiwaniu funduszy i pomocy w otrzymaniu nowych samochodów. Nowy sprzęt, nowe pojazdy czy nowe wyposażenie osobiste jest to rzecz niezbędna do bezpiecznego i rzetelnego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie całego powiatu, jak również województwa – podkreślił Dariusz Wojtecki.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Sokółce zabezpiecza 7 gmin, a w ciągu doby do wyjazdów jest gotowych 8 strażaków. Z kolei posterunek w Dąbrowie Białostockiej zabezpiecza 3 gminy i ma 4 strażaków gotowych do wyjazdów. PPSP w chwili obecnej dysponuje 69 jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 18 jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i w ich skład wchodzi aż 1867 ratowników.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto