Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milewszczyzna stawia na tkaninę dwuosnowową. To tu odbędzie się Dzień Tkaczki (zdjęcia)

red
W ramach projektu Niepodległa Tkaniną Przeplatana odbywa się cykl 26 warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz seniorów w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Warsztaty potrwają do 6 października. Tego dnia odbędzie się pierwszy w regionie uroczyście obchodzony Dzień Tkaczki

W połowie września rozpoczęła się realizacja projektu "Niepodległa tkaniną przeplatana". Wydarzenie odbyło się w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa”. Odbył się cały szereg otwartych warsztatów edukacyjnych.

Z kolei 17 września ruszyły warsztaty edukacyjne „Czarowanie poprzez tkanie” dla grup dzieci, młodzieży oraz seniorów. Obok poznania wszystkich tajemnic tej zanikającej tkaniny, uczestnicy poznają historię tkactwa i wykorzystywane w nim surowce. Poznają technikę przędzenia na prostym wrzecionie i kołowrotku, technikę tkania na bardku, warsztacie pionowym i krośnie poziomym. Pomogą w snowaniu nici na snowalnicy, będą obserwatorami zwijania motków z nici wełnianych na kołowrotku, zwiną nici z tzw. „wituszek” w kłąbki.

Na koniec części pierwszej warsztatów odbywa się pokaz i omówienie zasad tkania tkaniny dwuosnowowej na około 100-letnich krosnach. Następnie uczestnicy pracują w trzech grupach. Pierwsza wraz z mistrzynią tkaniny dwuosnowowej tka dywan z okazji 100-lecia niepodległości. Następna grupa pod okiem drugiej tkaczki wykonuje na bardkach krajki biało – czerwone. Trzecia wykonuje z biało – czerwonych nici zakładki do książek lub bransoletki.
Następnie grupy zmieniają stanowiska pracy, tak by każdy spróbował swoich sił na wszystkich stanowiskach. Wykonane przez siebie zakładki lub bransoletki uczestnicy zabierają ze sobą na pamiątkę. Utkany podczas warsztatów okolicznościowy dywan dwuosnowowy i biało - czerwone krajki będą eksponowane podczas spotkania tkaczek (Dzień Tkaczki), gdzie nastąpi otwarcie wystawy czasowej pod nazwą „Nasze dzieje przeplatane tkaniną” (06.10 – 11.11.2019 r.).

Poszerzeniem wiedzy, umiejętności i doświadczeń zdobywanych podczas warsztatów służy zwiedzanie Parku Kulturowego w Milewszczyźnie ze znajdującymi się tam wystawami. Jest to pomnik 1000 - letniej historii tych ziem wybudowany i oddany do użytku z okazji 100 - lecia niepodległości.

Projekt „Niepodległa tkaniną przeplatana” zakończy się Dniem Tkaczki 6 października. W święcie wezmą udział wszystkie tkaczki z województwa podlaskiego, które zajmują się tkaniną dwuosnowową. Dzień rozpocznie się warsztatami tkackimi prowadzonym przez Bernardę Rość, następnie wszyscy zwiedzą Park Kulturowy z przewodnikiem.

Tego dnia zostanie otwarta wystawa „Nasze dzieje tkaniną przeplatane”, która będzie prezentowała różne formy tkaniny i wyroby tkackie takie jak: dywany, kilimy, makaty, serwety itp. wytworzone na przestrzeni minionych stu lat. Będzie to także okazja do posłuchania opowieści Bernardy Rość, która opowie o wpływie na jej twórczość Eleonory Plutyńskiej. Wśród gości nie zabranie historyków, etnografów i znawców kultury ludowej.

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja dywanu niepodległościowego, który będzie wynikiem cyklu warsztatów „Czarowanie poprzez tkanie”. Na zakończenie wystąpi Chór EPOKA prezentując pieśni patriotyczne oraz zachęcając do wspólnego śpiewania oraz zespół folklorystyczny Kalinka.

Będzie to dzień podczas którego podziękujemy twórczyniom tkaniny dwuosnowowej za wkład artystyczny i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Projekt Niepodległa tkaniną przeplatana sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto