Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach coraz bliżej. Złożono już wniosek o pozwolenie na budowę

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Nizio Design International
Prace nad obiektem, który ma być gotowy jesienią 2024 roku, wszedł w kolejną fazę. Firma Nizio Design International, która odpowiada za przygotowanie projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, złożyła właśnie wniosek o pozwolenie na budowę.

- Jesteśmy coraz bliżej realizacji muzeum bł. ks. Jerzego w Okopach - cieszy się Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.

Był jedną z osób, która w minionym tygodniu wzięła udział w podpisaniu niezbędnych dokumentów, przybliżających moment otwarcia muzeum. Ze strony firmy Nizio Design International, która opracowała koncepcję bryły, wystawy stałej i wnętrz, w spotkaniu wzięli udział właściciel pracowni Mirosław Nizio oraz dyrektor zarządzający Tomasz Nowakowski. Obecni byli również Józef Popiełuszko, brat ks. Jerzego, a także Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, która zainicjowała prace nad muzeum.

Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi.

- W Okopach powstanie obiekt o ponadczasowej formie, którego ideą jest pielęgnowanie pamięci o postaci ks. Jerzego, jego życiu i duchowym dziedzictwie. Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek - mówi Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International.

Właśnie z tego powodu zaproponowano zastosowanie w projekcie żwiru i kruszywa kamiennego, które będą nawiązywać do naturalnych budulców miejscowej architektury i krajobrazu. A upływ czasu i naturalne procesy mają tylko uszlachetnić użyte materiały i nadać budynkowi wyrazisty charakter.

Muzeum ma być proste w formie i kształtem przypominać przydrożną kapliczkę.

– To muzeum jest bardzo skromne. Tak, jak skromny był ksiądz Jerzy. Ze względu na ukształtowanie terenu jest możliwość schowania jakby części muzeum z tyłu. I to może być też zaskoczenie dla ludzi. Bo idąc z przodu będzie widać tylko stożek, a tak naprawdę całe muzeum będzie schowane z tyłu – tłumaczy Marek Popiełuszko, bratanek księdza Jerzego i prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”.

Wkład Fundacji w powstanie muzeum to projekt budowlany i działka. Pozostała część będzie finansowana przez ministerstwo oraz marszałka województwa podlaskiego. W sumie obiekt ma kosztować około 15-20 mln złotych.

Eksponaty do muzeum w dużej części już są przygotowane, chociaż pan Marek nie ukrywa, że łatwo nie jest. Bo przez lata rodzina dzieliła się pamiątkami po księdzu Jerzym z innymi.

– Gdy tworzyły się muzea i miejsca pamięci, wszyscy zwracali się właśnie do rodziny po pomoc i myśmy oddali wiele pamiątek. Dlatego teraz to my – rodzina, chcemy zaapelować o ludzi, żeby pomogli zebrać nam materiały o księdzu Jerzym. Bo na pewno są ludzie, którzy mają jakieś rzeczy w swoich domach związane z księdzem Jerzym, może nie mają ich komu przekazać. My chętnie je przyjmiemy i udostępnimy zwiedzającym – deklaruje Marek Popiełuszko.

Jest pewne, że największym eksponatem muzeum w Okopach będzie warszawskie mieszkania księdza Jerzego.

– Chcemy je tutaj przenieść w skali 1:1. Może to będzie trochę paradoks, bo żeby zobaczyć warszawskie mieszkanie księdza Jerzego trzeba będzie pojechać właśnie do Okopów. A będzie to cenny eksponat, bo to mieszkanie od czasu, gdy księdza Jerzego porwano i zamordowano, jest w zasadzie nienaruszone i niezmienione. Wszystkie inne miejsce jego przebywania zostały zagospodarowane do innych celów. A to mieszkanie ze względu na to, że zostało przez dziadków zapisane na mnie, a ja mieszkam za granicą, było użytkowane tylko przez krótki czas. Można śmiało powiedzieć, że w 99 proc. wyposażenie tego mieszkania nie zmieniło się do dziś – opowiada bratanek księdza Jerzego.

Muzeum, choć dedykowane księdzu Jerzemu, będzie poświęcone nie tylko jego osobie. Zostaną tam też upamiętnieni wszyscy księża niezłomni, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto