Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Suchowoli już się buduje. Zobacz jak szybko postępują prace

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Drogowcy zapewniają, że w tej chwili realne jest zakończenie prac w 2015 roku.
Drogowcy zapewniają, że w tej chwili realne jest zakończenie prac w 2015 roku. GDDKiA
Od kilku tygodni trwają już prace nad budową obwodnicy Suchowoli. I drogowcy, i urzędnicy są dobrej myśli. Liczą na to, że roboty skończą się w terminie, a droga do użytku zostanie oddana w 2025 roku. I wszystko na to wskazuje, bo prowadzone są jednocześnie na kilku odcinku. Ta ogromna inwestycja pochłonie blisko 250 mln. Wybudowanych zostanie 15 km.

Budowa obwodnicy Suchowoli ruszyła kilka tygodni temu i roboty idą pełną parą na terenie obu gmin, przez które będzie przebiegała nowa trasa, czyli przez gminę Korycin i gminę Suchowola. Jak wskazuje Rafał Malinowski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, na razie nic nie wskazuje na to, by prace miały nie zakończyć się w terminie, czyli za dwa lata. Na razie, bo jeszcze wiele może się wydarzyć. Budowa dopiero się zaczęła, aktualnie zaawansowane są roboty ziemne. W tej chwili na wysokości Zagórza i Wysokiego trwają przygotowania do wzniesienia estakady. Plac wygląda imponująco.

Z tych miejscowości znikną samochody ciężarowe

Odcinek drogi krajowej nr 8 będzie rozpoczynał się rondem, w pobliżu Kumiały, łączącym z istniejącą DK8 oraz z drogą od strony Knyszyna. Na początku droga będzie przechodziła poziomym łukiem w kierunku północno-wschodnim, nowym śladem po wschodniej stronie istniejącej drogi DK8 omijając jednocześnie zabudowę siedmiu miejscowości:

  • Zagórze,
  • Wysokie,
  • Skindzierz,
  • Chodorówka Nowa,
  • Poświętne,
  • Krzywa,
  • Suchowola

.

Następnie w okolicy Suchowoli znajdzie się rondo czterowlotowe, łączące trasę główną z drogą powiatową. Za Suchowolą trasa główna będzie kierowana po łuku w stronę północno-zachodnią do ronda łączącego drogę krajową nr 8 z drogą wojewódzką nr 670, gdzie następnie połączy się z istniejącą drogą DK8.

Ta inwestycja pochłonie blisko 250 mln. Wybudowanych zostanie 15 km.

Przeczytaj o tej inwestycji więcej

Ogromnych placów budowy nie widać podróżując starą trasą, ponieważ są one dość znacznie od niej oddalone. Jednak w kilku miejscach, tuż przy "ósemce" można zauważyć infrastrukturę budowlaną.

Wszyscy czekają na nową drogę

Póki co wszyscy czekają na nową drogę. Drogowcy są dobrej myśli, zapowiadają, że będą pracować przez całą zimę. Niepokój u miejscowych może budzić jedynie to, co się stanie ze starodrożem. Bo na razie w planach przebudowy tej drogi nie ma.

- Gdy obwodnice zostaną oddane do użytku, to one będą częścią drogi krajowej nr 8- mówi Rafał Malinowski.

A starodroże "spadnie" do standardu wojewódzkiego. Zniknie z niej ruch tranzytowy, ale najprawdopodobniej zmiany dotkną także obszaru w zakresie zimnego utrzymania starej nawierzchni. Drogi krajowe mają pierwszy stanard, wojewódzkie nawet 4 i 5.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto