MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu sokólskiego na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Tak się prezentowali!

OPRAC.:
Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
W Szepietowie trwa jubileuszowa XXX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. Swoje zwierzęta prezentują rolnicy z całego kraju. Hodowców bydła mięsnego, koni, owiec i królików z powiatu sokólskiego, którzy biorą udział w wystawie, jak co roku, wyróżnił samorząd powiatowy. Nagrody rolnikom wręczyła Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

– Na wystawę w Szepietowie hodowcy czekają i przygotowują się cały rok, aby zaprezentować najpiękniejsze zwierzęta. To one walczą o tytuły super championów i championów – mówił do zebranych Tadeusz Kruszewski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, podczas uroczystego otwarcia.

Wspomniał, że wydarzenie na przełomie lat zdobywało potwierdzenia świadczące o jego wysokiej randze. To między innymi kilkukrotny tytuł targowego lidera, czy nagroda Podlaskiej Marki Roku w kategorii wydarzenie. Z każdym rokiem w wystawie udział bierze coraz więcej hodowców, a targi odwiedzają tłumy zwiedzających.

W tym roku swoje zwierzęta na wystawach w Szepietowie zaprezentowało dziewięciu hodowców z powiatu sokólskiego, których wyróżnił Zarząd Powiatu. Nagrody i dyplomy wręczyła Bożena Jelska-Jaroś, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego..

– Od 30 lat nie opuściłam żadnej wystawy. W Szepietowie trzeba po prostu być. To wielkie święto podlaskiego rolnictwa. Cieszę się, że mogę podziękować swoim kolegom hodowcom za godną reprezentację i promocję naszego powiatu – mówiła Bożena Jelska-Jaroś.

Od momentu wybuchu – w roku 2014 – epidemii ASF w Polsce, na wystawie w Szepietowie utrzymuje się zakaz wystawiania trzody chlewnej.

– Bardzo mnie to smuci. Przez 15 lat, od 1998 roku na ringu można było podziwiać zwierzęta z mojej hodowli. W naszym powiecie obecnie bardzo mało gospodarstw utrzymuje trzodę chlewną. Generalnie w całej Polsce znikają gospodarstwa prowadzące produkcję w cyklu zamkniętym o małej skali produkcji. Przeważają tucze warchlaków z zakupu, w dużej mierze z importu. Tak więc w ciągu kilku lat staliśmy się tuczarnią Europy – komentuje Jelska-Jaroś.

Mieczysław Raczkowski z Sieruciowiec reprezentował powiat sokólski w kategorii owce. Zdobył czempiona w kategorii tryki rasy wrzosówka. Hodowlą na dużą skalę zajmuje się od 1996 roku. Mimo to, w gronie owczarzy jest jednym z najmłodszych stażem. Obecnie ma około 300 matek.

– W hodowlach owiec, jak również w innych, obsługa zwierząt nieco się zmieniła. Ma na to wpływ dostępność maszyn, paszy, odpowiednich budynków, przez co praca stała się lżejsza. Hodowla owiec jest obecnie trochę w defensywie, ale od kilku lat można też zauważyć, że pojawiają się nowi hodowcy, co jest optymistyczne – powiedział Raczkowski.

Tegoroczna frekwencja pozwala stwierdzić, że jest to największa z dotychczasowych wystawa w Szepietowie, a hodowcy prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich kategoriach. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym są w naszym regionie świętem podlaskiego rolnictwa. Tutaj można zobaczyć najlepszych hodowców i najpiękniejsze zwierzęta.

W kategorii konie powiat reprezentował Piotr Majewski z Brzozowa Kolonia. W kategorii owce także: Marcin Bielawski z Białegostoczku, który zdobył wiceczempiona za maciorki rasy Ile de France (owce typu mięsnego), Adam Chłus z Wojnach zdobywca wuceczempiona za matkę rasy wrzosówka, Paweł Sawoń z Łosośnej Wielkiej zdobywca czempiona za matkę rasy wrzosówka, Zdzisław Zdanewicz z Chodorówki Starej Kolonia i Marcin Woroniecki ze Starej Rozedranki zdobywca czempiona w kategorii maciorki rasy Corriedale W kategorii króliki – Rafał Krahel z Miedzianowa.

– Wystawa w Szepietowie to dla nas najważniejsze tego typu wydarzenie. W tym roku organizujemy tutaj także VI Krajową Wystawę Bydła Mięsnego. Przy okazji obchodzimy 30-lecie funkcjonowania związku. Region podlaski jest szczególnie ważny dla tej dziedziny rolnictwa. Mamy największą liczbę hodowców w skali kraju, bo ponad dwustu. Dzisiaj produkcja i chów tego typu bydła cieszy się coraz większą popularnością, co nas bardzo cieszy. Jest stabilnym rynkiem polskiej gospodarki – mówił Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

W kategorii bydło mięsne powiat sokólski reprezentował Piotr Kraśnicki z Ostrej Góry. Zdobył on czempiona w kategorii jałowice powyżej 18 m-cy limousine LESANKI 1P, wiceczempiona w kategorii jałowice powyżej 18 m-cy limousine UNANA 1 P.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła także XI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. Zaprezentowano na niej około 700 zwierząt.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto