MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na Golgocie Wschodu pod Korycinem. To miejsce upamiętnia poległych w walce z sowietami

OPRAC.:
Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Miejsce Golgota Wschodu w Wyłudach zostało odsłonięte 24 maja 2015 roku. Pomnik poświęcony jest Synom Ziemi Korycińskiej i Janowskiej, poległym w walce z sowietami i tym zamordowanych przez nich w Katyniu i innych miejscach kaźni bolszewickiej. Z roku na rok we mszy świętej odprawianej tu od ponad dziesięciu lat w maju, uczestniczy coraz więcej mieszkańców i gości. A zainteresowane tym miejscem wciąż rośnie.

Nabożeństwo celebrował biskup pomocniczy dr hab. Henryk Ciereszko, a wśród modlących się wiernych byli między innymi Piotr Rećko, starosta sokólski, Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, członek zarządu powiatu, Mirosław Lech, wójt Korycina i Marek Siniło, wiceprezes Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej.

- To wzgórze chce upamiętnić przeszłość, a w szczególności tą najbardziej męczeńską, tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Jest to ogromne dzieło pana Misiewicza, który zdążył to wszystko zrobić własnymi rękoma, przy pomocy maszyn rolniczych. Chciał uwiecznić wszystko czym żyła dawna wieś i cała nasza Polska, co stanowiło jej istotę. To, że nasi przodkowie potrafili pracować dla chwały Bożej, ale też oddawać życie za Ojczyznę, żebyśmy my mogli być teraz wolni - mówił ksiądz Andrzej Gniedziejko, Dziekan Dekanatu Korycińskiego, Proboszcz Parafii Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie, archidiecezjalny duszpasterz rolników.

Dodał, że tu widzimy przeszłość i chcemy modlić się o dobrą przyszłość, jedność i dobrą pracę dla naszej Ojczyzny.

Wspomniał, że charakter nabożeństwa sięga dawnych czasów, kiedy to na wiosnę, w okolicach Wniebowstąpienia Pańskiego, chodząc po polach, modlono się o urodzaj, zachowanie od klęsk żywiołowych czy Boże błogosławieństwo dla rolników w pracy. Ta tradycja trwa nadal pod postacią nabożeństw majowych przy kapliczkach maryjnych.

Miejsce Golgota Wschodu w Wyłudach zostało odsłonięte 24 maja 2015 roku. Pomnik poświęcony jest Synom Ziemi Korycińskiej i Janowskiej, poległym w walce z sowietami i tym zamordowanych przez nich w Katyniu i innych miejscach kaźni bolszewickiej.

Wśród ofiar upamiętnionych na wzgórzu są m.in. Józef Marcinkiewicz - wybitny polski matematyk urodzony w Cimoszce, a zamordowany w Charkowie w 1940 roku, oraz Adolf Sawicki - wybitny działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm II Rzeczypospolitej, urodzony w sąsiednich Wyłudkach. Którego NKWD aresztowało w 1939 r. Został zamordowany prawdopodobnie w 1940 r. w nieznanym miejscu.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto