Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica bitwy 13 Pułku Ułanów Wileńskich z kawalerią bolszewicką. W Janowie stanął obelisk poświęcony bohaterom potyczki

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
25 lipca w Janowie odbyła się uroczystość w setną rocznicę bitwy 13 Pułku Ułanów Wileńskich z kawalerią bolszewicką. W trakcie obchodów nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie obelisku z okolicznościową tablicą upamiętniającą wydarzenie z 25 lipca 1920 roku.

Tego dnia, sto lat temu ułani wileńscy w okolicy Janowa, Trofimówki, Kuplisk, Wyłud i Rykaczewa toczyli walki z sowiecką 15 dywizją III Korpusu Kawalerii Gaja, powstrzymując na kilkadziesiąt godzin ich marsz na zachód Europy.

Modlitwę i nabaożenstwo za ułanów poległych w bitwie poprowadził kapelan Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich - ks. Stanisław Strycharczyk oraz proboszcz parafia pw. św. Jerzego w Janowie - Ks. Stanisław Chim.

Sama uroczystość uświetniona została obecnością przedstawicieli krajowych, regionalnych i lokalnych władz administracji rządowej i samorządowej. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe, na czele z pocztem 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, mieszkańcy Gminy Janów, członkowie rodzin ułanów wileńskich oraz organizacji i stowarzyszeń kultywujących tradycje 13 Pułku Ułanów z Kielc i Wilna, wileńscy harcerze, a także przedstawiciele społeczności tatarskiej w Polsce.

W trakcie obchodów istotny głos zabrał prof. Adam Czesław Dobroński, prosząc wszystkich o pamięć i jej pielęgnowanie, a także dumę z tej mało znanej, a wielce znaczącej victorii oręża polskiego w wojnie roku 1920. Wskazał przy tym, że dzięki stawianemu oporowi ze strony Wojska Polskiego na obszarze między Narwią a Bugiem w lipcu 1920 roku (w tym właśnie bitwa pod Janowem) i spowolnieniu nacierającej bolszewickiej nawałnicy, udało się wówczas władzom krajowym i wojskowym przygotować obronę stolicy oraz koncept słynnej operacji znad Wieprza.

Dzięki Janowi Józefowi Błaszko - fundatorowi odsłoniętego obelisku z kamienną płytą pamiątkową na cześć bohaterów tamtejszych wydarzeń, wiedza o Bitwie pod Janowem z dnia 25 lipca 1920 r. nigdy nie ulegnie zapomnieniu, a jej bohaterom oddawana będzie należna i zasłużona cześć.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto