Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta i wicestarosta z Orderami Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Starosta Piotr Rećko i wicestarosta Jerzy Białomyzy otrzymali najwyższe odznaczenia nadawane przez Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, przyznawany za pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego. To Order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny.

– Z całego serca jestem wdzięczny za order, który przekazał mi ksiądz arcybiskup. Jako zarząd staramy się robić jak najwięcej dla wszystkich mieszkańców naszego wielokulturowego powiatu, również dla społeczności prawosławnej. Cieszę się, że podejmowany przez nas trud został zauważony i doceniony – mówi Piotr Rećko, starosta sokólski.

Order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny jest zaszczytnym odznaczeniem, nadawanym przez najwyższy organ Cerkwi prawosławnej w Polsce, czyli Sobór Biskupów. Został ustanowiony 50 lat temu. Otrzymanie go stanowi dowód szczególnej dbałości o dobro Cerkwi.

W trakcie niedzielnych uroczystości poświęcenia kaplicy w Jacznie odznaczony został nim starosta sokólski Piotr Rećko i jego zastępca, Jerzy Białomyzy.

– Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za wyróżnienie, jakie spotkało pana starostę i mnie. Ono pokazuje, że powinniśmy pracować na rzecz naszej całej wielokulturowej społeczności. Dziękuję Jego Ekscelencji arcybiskupowi Jakubowi, ks. Piotrowi Hanczarukowi, proboszczowi jaczeńskiemu, ks. Piotrowi Omelczukowi, byłemu proboszczowi, a także księżom prawosławnym i katolickim, którzy byli na uroczystości poświęcenia kaplicy – mówił Jerzy Białomyzy.

Przyznanie tak wysokiego odznaczenia staroście i wicestaroście to zwieńczenie dotychczasowego wsparcia udzielanego całemu prawosławnemu dekanatowi sokólskiemu. Powiat pomógł nie tylko parafii w Jacznie, ale też w Samogródzie i w Ostrowiu.

Jak przyznał ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz jaczeński, wsparcie ze strony powiatu sokólskiego polega między innymi na współfinansowaniu remontów obiektów sakralnych i udziale w akcjach charytatywnych. Zarówno starosta, jak i wicestarosta obecni są na ważnych uroczystościach prawosławnych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto