Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Sokółki i Dąbrowy Białostockiej posprzątali żydowskie cmentarze. Pokazali, że dbają o tych, których już nie ma

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W powiecie sokólskim istnieją trzy dobrze zachowane cmentarze żydowskie: w Sokółce, Dąbrowie Białostockiej i Krynkach.
W powiecie sokólskim istnieją trzy dobrze zachowane cmentarze żydowskie: w Sokółce, Dąbrowie Białostockiej i Krynkach. pow. sokólski/Elżbieta Rapiej
Uczniowie z dąbrowskiego liceum i sokólskiej podstawówki posprzątali cmentarze żydowskie w Dąbrowie Białostockiej i w Sokółce. Wszystko to w ramach projektu „Dbamy-pamiętamy", który został dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

- „Dbamy-pamiętamy” to projekt, który realizowany jest w naszym powiecie. W ubiegłym tygodniu odbyliśmy działania na cmentarzu żydowskim Sokółce. Dzisiaj kontynuujemy je na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie. W działania zaangażowana jest młodzież z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej i ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Sokółce - mówi Dorota Budzińska, nauczycielka z ZS w Dąbrowie Białostockiej.

Zadanie realizowane jest w ramach promocji województwa podlaskiego i finansowane przez Urząd Marszałkowski. Jego celem jest promocja lokalnej historii i przede wszystkim przekazanie wiedzy o niej młodym ludziom. W naszym powiecie istnieją trzy dobrze zachowane kirkuty. W Krynkach i w Sokółce powstanie nekropolii datowane jest na XVII wiek, w Dąbrowie na XIX w.

- Trzeba o nie dbać, bo to są po prostu zabytki naszej kultury - zaznacza Budzińska.

Młodzież przy okazji tej akcji poznała kawałek żydowskiej kultury. Jednym z nich jest niecodzienny widok kamieni przy nagrobkach, których się nie rusza. One zostały ułożone przez potomków dąbrowskich Żydów i przez uczniów, którzy odwiedzają mogilnik. Te kamienie są tym, czym dla kultur chrześcijańskich kwiaty i znicze.

- Żyjemy tu i teraz. Historia, której doświadczamy, jest dla nas jedynym punktem widzenia, ale to nie jest wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Nasi poprzednicy, Żydzi i inne mniejszości narodowe również odegrały rolę w kształtowaniu naszej kultury – mówił Marcin Siedzik, uczeń dąbrowskiego liceum.

Ewa Krychniak, nauczycielka z sokólskiej podstawówki, która zwróciła się do Wiesławy Burnos, członka zarządu województwa podlaskiego o wsparcie ich wspólnego przedsięwzięcia, zaznacza, że to piękna inicjatywa, uświadamiająca młodzież, że takie cmentarze w Dąbrowie i w Sokółce w ogóle istnieją. Bo bywa, że mieszkańcy nawet nie wiedzą, gdzie one się znajdują.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto