Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Okopach będzie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Adam Białous
Trwa narodowa zbiórka na rzecz budowy muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na poczcie i w samolotach LOT można kupić, wybite przez Mennice Polską, numizmaty z podobizną bł. ks. Jerzego. Dochód ze sprzedaży okolicznościowych cegiełek zasili fundusz budowy muzeum. Uroczyste otwarcie tej placówki, która powstanie w Okopach, rodzinnej wsi księdza, jest planowane na jesień 2024 roku.

Mennica Polska aktywnie włączyła się w zbiórkę środków na rzecz realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Cały dochód ze sprzedaży wybitych przez nią numizmatów-cegiełek zostanie przekazany na budowę miejsca pamięci zamordowanego przez SB kapłana. Numizmaty można nabyć w oddziałach Poczty Polskiej na terenie całej Polski oraz w samolotach LOT. Nadrzędną ideą projektu budowy muzeum jest stworzenie miejsca służącego upamiętnieniu zasług „duchowego przywódcy Solidarności” oraz popularyzacji wiedzy na temat jego działalności. W ramach inwestycji zwiedzający będą mogli w jednym miejscu zobaczyć m.in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki, a także symboliczną tamę, nawiązującą do miejsca jego śmierci. Partnerami zbiórki KGHM Polska Miedź, Poczta Polska, Fundacja Orlen, Totalizator Sportowy, Polskie Linie Lotnicze LOT, TVP, NSZZ SOLIDARNOŚĆ, IPN, Fundacja DOBRO im. Ks. JERZEGO Popiełuszki.

W roku 2020 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało list intencyjny ws. powołania do życia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. List intencyjny parafowali m.in. minister kultury Piotr Gliński, Józef Popiełuszko – brat bł. ks Jerzego oraz Jerzy Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (muzeum ks. Jerzego będzie filią tego muzeum) MKiDN podało na swojej stronie internetowej, że celem nowego muzeum bł. ks. Popiełuszki będzie "gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki".

Lokalizacja placówki w rodzinnej miejscowości niezłomnego kapłana, ma pomóc zwiedzającym zrozumieć i wczuć się w atmosferę miejsca, w którym on „wzrastał w latach i w wierze”. Pomysłodawcami i promotorami powstania muzeum w Okopach są członkowie suchowolskiego patriotycznego stowarzyszenia Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”. - Idea budowy muzeum w Okopach jest bardzo dobrym pomysłem i naszą powinnością. Jako naród mamy wobec księdza Jerzego ogromny dług wdzięczności – powiedział nam Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli oraz wiceprzewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”.

Pomysł budowy muzeum zrodził się podczas zorganizowanych przez Fundację uroczystości z okazji 70 urodzin ( rok 2017) kapelana warszawskiej Solidarności. Fundacja przeprowadziła w ostatnim czasie bardzo wiele działań, które wzbudziły zainteresowanie resortu kultury, a później podjęcie przez ministerstwo konkretnych działań w celu budowy muzeum.

W Okopach będzie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstanie w jego rodzinnej wsi Okopy niedaleko Suchowoli (woj. podlaskie). Wykupione zostały już grunty, na których stanie muzeum. Jest to opuszczone gospodarstwo rolne w Okopach. Nad projektami muzeum pracuje Mirosław Nizio, jeden z najbardziej uznanych polskich architektów, autor projektów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Uimów. Są już wizualizacje obiektu. Jedną z nich umieszczono na numizmacie – cegiełce na budowę muzeum. W nowej placówce muzealnej będzie można poznać m.in. wczesny okres życia błogosławionego, czyli od urodzenia do 19 roku życia.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się i wychował we wsi Okopy (woj. podlaskie). Natomiast w pobliskiej Suchowoli „wszystko się zaczęło”. Tu młody Jerzy uczył się w szkole podstawowej i liceum, w tutejszym kościele pw. św. Piotra i Pawła był ministrantem. W Suchowoli znajduje się symboliczny grób księdza Jerzego, jego pomnik, oraz Izba Pamięci, w której prezentowane są pamiątki po niezłomnym kapelanie „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej "Solidarności". Duchowny organizował w parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu słynne Msze św. za ojczyznę. - Oprócz Mszy św. zawsze odmawialiśmy Różaniec. To była ulubiona modlitwa księdza. Zawsze na nią czekał. On był człowiekiem modlitwy. Wszystkie ataki jakie na niego przypuszczono, on znosił z niesamowitą pokorą - właśnie dzięki swojemu głębokiemu zatopieniu w modlitwę. - wspomina ks. Jerzego Teresa Fokczyńską – Szóstko, członkini duszpasterstwa służby zdrowia, które prowadził kapelan Solidarności.

Księdza Jerzego Popiełuszkę 19 października 1984 uprowadzono, a później zamordowano - była to jedna z najokrutniejszych zbrodni PRL. W całej Polsce rozpoczęły się masowe czuwania Polaków, przed kościołami wierni w całej Polski ustawiali symboliczne krzyże ze zniczy. Bezpośredni sprawcy zbrodni, trzej oficerowie SB oraz ich przełożony zostali skazani na karę więzienia w tzw. procesie toruńskim, ale wielu okoliczności zbrodni nigdy nie wyjaśniono. Wciąż nie wiadomo, kto naprawdę wydał wyrok na niezłomnego kapłana.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Okopach będzie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Gazeta Współczesna

Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto