Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa na drewnianych płotach. Tak ukulturalnia się wieś Smolanka

mj
Dużo osób interesuje się tą wystawą. Wszyscy są zainteresowani, co to jest – mówi Bożena Postołowicz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Smolance.
Dużo osób interesuje się tą wystawą. Wszyscy są zainteresowani, co to jest – mówi Bożena Postołowicz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Smolance. m.jurkowski
Wielkoformatowe zdjęcia prezentujące kapliczki gminy Suchowola zawisły w podsokólskiej wsi. To inicjatywa koła gospodyń. Bo choć Koło Gospodyń Wiejskich zawiązało się tam całkiem niedawno – bo we wrześniu tego roku – już działa bardzo prężnie. Zajmuje się nie tylko tradycyjnym pichceniem smakołyków, ale też chce działać na niwie rozpowszechniania kultury

Dużo osób interesuje się tą wystawą. Samochody zwalniają, a nawet na piechotę przychodzą osoby z sąsiedniej Rozedranki, aby ją obejrzeć. Wszyscy są zainteresowani, co to jest – mówi Bożena Postołowicz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Smolance.

Jest dumna, że do ich małej wsi wkroczyła wielka kultura. I to dosłownie wielka. Bo na płotach we wsi zawisło jedenaście wielkoformatowych zdjęć.

– Plansze są rozwieszone na płotach, ładnie się eksponują na zwykłych sztachetach. To tylko dodaje im uroku, jest ich środowiskiem naturalnym. Niestety, nie na wszystkie płoty ich wystarczyło, zgłaszali się chętni do wywieszenia, ale zabrakło. To fajna rzecz, bo wiąże wieś – cieszy się szefowa Koła Gospodyń Wiejskich.

Wszystkie plansze przedstawiają kapliczki, które znajdują się w różnych miejscowościach gminy Suchowola. Powstały w ramach projektu „Szlakiem przydrożnych kapliczek gminy Suchowola”, dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury (EtnoPolska 2019). To wspólna praca Centrum Trzech Kultur w Suchowoli oraz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli. Wystawa już „wędrowała” po swojej gminie.

– Kiedy dowiedziałam się o tej wystawie, zadzwoniłam do Centrum i spytałam, jak długo będzie ona wisiała u nich na płotach i czy moglibyśmy ją wypożyczyć. Bo wprawdzie nie jest to nasza gmina, ale my doceniamy takie inspiracje i działania – podkreśla Bożena Postołowicz.

Jak udało się nam dowiedzieć, Smolanka nie będzie ostatnim miejscem, gdzie zawisną plansze prezentujące kapliczki. Wiemy na pewno, że wystawa zawędruje do Korycina.

– Odzywają się też inne wsie, głównie z gminy Suchowola. Te w których wystawa jeszcze nie była, a mieszkańcy chcą ją obejrzeć. To wszystko nabiera rozpędu, ale wydaje mi się, że troszeczkę zwolni przez zbliżającą się zimę i mrozy. Ale liczę, że zdjęcia po tych dwóch wystawach plenerowych będą jeszcze w dobrym stanie i wiosną znów będziemy mogli wypożyczać je na nowo – mówi Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.

I dodaje, że w suchowolskim Punkcie Informacji Turystycznej przy Placu Kościuszki 5D (na parterze budynku, w którym znajduje się Centrum Trzech Kultur) można otrzymać publikację prezentującą kapliczki. Wydawnictwo zawiera dziesięć fotografii, autorstwa Jakuba Jackiewicza. Publikacja przybliża zagadnienie suchowolskich kapliczek, ich zróżnicowanie oraz intencje z jakimi je wznoszono.

– Broszura ma niecodzienną formę oraz kolorystykę, a wszystkie kapliczki zostały technologicznie wyróżnione uszlachetnieniem w formie lakieru, podczas gdy pozostałe elementy są matowe. Można ją otrzymać za darmo w naszym Punkcie Informacji Turystycznej – zachęca Dawid Gudel.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto