Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bernarda Rość, tkaczka z gminy Korycin otrzymała stypendium ministra kultury

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Twórczość korycińskiej tkaczki Bernardy Rość kolejny raz została doceniona w Warszawie. Minister prof. Piotr Gliński przyznał Pani Bernardzie roczne stypendium na realizację autorskiego projektu artystycznego, którego głównym celem jest promocja Województwa Podlaskiego w tkaninie dwuosnowowej. Otrzymana gratyfikacja jest potwierdzeniem jej wybitnego kunsztu i talentu tkackiego.

Bernarda Rość jest ludową artystką, która od przeszło 50 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa dwuosnowowego. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, a jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Już w wieku 30 lat została uhonorowana prestiżową Nagrodą i Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego w Dziedzinie Twórczości Ludowej w dowód uznania za jej dotychczasowy dorobek artystyczny. Potem przyszły kolejne sukcesy: Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kategorii „Twórczość Ludowa" (2014 r.), Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego (2018 r.), Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Dziedzinie Twórczość Ludowa w ramach Programu na Upowszechnianie Kultury – Kultura w Sieci (2020 r.).

W 2021 r. twórczyni została odznaczona MEDALEM IM. OSKARA KOLBERGA "ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ" - najważniejszej i najstarszej nagrody w Polsce w dziedzinie kultury tradycyjnej przyznanej Pani Bernardzie w dowód uznania za jej wybitne osiągnięcia na rzecz ocalenia podlaskiej tkaniny dwuosnowowej, zachowania podstawowych kanonów sztuki ludowej oraz za kultywowanie autentycznych wartości kultury regionalnej Podlasia.

Twórczość Pani Bernardy była prezentowana m.in. w salach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Krakowie, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz za granicą m.in. w Bułgarii (Sofia), na Ukrainie (Kijów), Japonii (Osaka, Kamakura, Tokio).

Artystka od wielu lat współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Korycin - Milewszczyzna oraz z promotorką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej Izumi Fujita.

Tkaniny dwuosnowowe Pani Bernardy poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, z uwagi na unikalną technikę wykonania, bogactwo treści stały się rewelacją w skali światowej Jej dywany zdobią domy koneserów i pasjonatów sztuki ludowej na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Japonii, Ameryce (Kanada, USA), Belgii, we Włoszech, Niemczech.

Twórczyni aktywnie realizuje szereg projektów kulturalnych promujących i reaktywujących podlaską tkaninę dwuosnowową. Pani Bernarda zrealizowała program ministerialny „Mistrz Tradycji”, w ramach którego tajniki tej trudnej, misternej i już unikatowej techniki tkackiej przekazała córce Agnieszce Iwanickiej, która obecnie z powodzeniem samodzielnie wykonuje tkaninę dwuosnowową i kontynuuje wielopokoleniową rodzinną tradycję.

W roku 2018 Pani Bernarda wraz z córką, przy ścisłej współpracy z władzami Gminy Korycin i Dyrekcją GOKSiT w Korycinie, zaangażowały się w stworzenie ludowej pracowni tkackiej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy oraz jej córki Agnieszki - młodego pokolenia kontynuatorów.

Jej dotychczasowa działalność artystyczna i kulturotwórcza, poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą, stanowi trwały i namacalny wkład w dorobku kulturalnym Województwa Podlaskiego.

Artystka dąży do tego, aby tkanina podwójna stała się wizytówką kulturalną Województwa Podlaskiego, stanowi ona bowiem niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Regionu Podlasie, a dzięki stypendium twórczyni Bernarda Rość będzie mogła kontynuować swoją wieloletnią działalność na rzecz ocalenia i reaktywowania podlaskiej tkaniny dwuosnowowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto