Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie musisz przekazywać 1 proc. podatku poza Sokółkę. Wesprzyj swoich

red
Warsztaty, szkolenia, integracja pokoleń, wspieranie zdolnej młodzieży oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Tyle możliwości daje tak niewiele, bo 1 procent odliczony z naszego podatku. Wystarczy wpisać właściwy KRS wybranej organizacji. Warto, aby nasze pieniądze zostały u nas
Warsztaty, szkolenia, integracja pokoleń, wspieranie zdolnej młodzieży oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Tyle możliwości daje tak niewiele, bo 1 procent odliczony z naszego podatku. Wystarczy wpisać właściwy KRS wybranej organizacji. Warto, aby nasze pieniądze zostały u nas sfl
Warsztaty, szkolenia, integracja pokoleń, wspieranie zdolnej młodzieży oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Tyle możliwości daje tak niewiele, bo 1 procent odliczony z naszego podatku. Wystarczy wpisać właściwy KRS wybranej organizacji. Warto, aby nasze pieniądze zostały u nas

Zamiast przekazywać swój podatek na organizacje o zasięgu ogólnopolskim, mające swoje siedziby w Warszawie czy Krakowie, przekażcie 1 procent miejscowej organizacji pożytku publicznego - apeluje Maria Talarczyk, prezes Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny.

Co roku każdy, także emeryci, może przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego. Na terenie powiatu sokólskiego działa 6 organizacji o statusie OPP, które zbierają fundusze na działania skierowane głównie do osób mieszkających w naszym powiecie. Najczęściej pieniądze przeznaczają na pomoc osobom niepełnosprawnym, szczególnie dzieciom, ale także na działania przeciw wykluczeniu społecznemu, utrzymanie świetlic czy ufundowanie stypendiów.

- Przede wszystkim, stawiamy na dzieci i osoby niepełnosprawne, prowadzimy także świetlicę młodzieżową i na to zostanie przeznaczona cała kwota. W ubiegłym roku było to ok. 2 tys. zł i ta suma co roku jest podobna - wyjaśnia Krystyna Stefanowicz, prezes Stowarzyszenia Barka w Sokółce.

W zestawieniu z roku 2017 Urzędu Skarbowego w Sokółce wynika, że z powiatu sokólskiego 1 proc. podatku przekazało 411 osób, a już dwa lata później były to 824 osoby.

- Co roku świadomość ludzi jest większa, myślę także, że moje mówienie ciągłe i nieustanne o tym, że jeśli przekażemy te pieniądze do organizacji działającej na naszym terenie, te pieniądze tutaj zostaną. Przykładem może być Joanna Szyłak, która dzięki 1 proc. mogła zakupić niezbędną protezę, a Joanna Raczkowska otrzymała stypendium i dzięki niemu jej pasja do pisania wierszy połączyła się ze studiami na Uniwersytecie Medycznym - podkreśla prezes fundacji.

Należy także pamiętać, że emeryci, którzy nie mają odliczeń, mogą także przekazać 1 proc. podatku na dowolny cel.

- Wystarczy przyjść do naszej fundacji i wypisać wniosek. Dla pozostałych osób oferujemy bezpłatne rozliczenie PIT-u w zamian za przekazanie 1 proc. - mówi Maria Talarczyk.

Co roku świadomość i potrzeba przekazania 1 proc. wśród mieszkańców powiatu sokólskiego wzrasta. - W 2016r. z 1 proc. otrzymaliśmy 10 tys., rok później 25 tys., a w 2018 r. już 54 tys. zł. W tym roku zbieramy na Joannę Szyłak, Czesława Lisowskiego i Annę Zinówko, a także na działalność Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce, Zespołu Szkół Zawodowych oraz na stypendia dla niezamożnej, zdolnej młodzieży - wylicza pani Maria.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto