Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mówią STOP ograniczeniu wycinki lasów. Radni powiatu sokólskiego przyjęli stanowisko w tej sprawie

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pixabay.com
Radni powiatu sokólskiego podjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się restrykcji w pozyskiwaniu drewna z lasów państwowych. To ich odpowiedź na decyzję minister klimatu i środowiska, nakładającą ograniczenia na gospodarkę leśną m.in. w Puszczy Knyszyńskiej.

- Negatywne skutki podjętej przez ministra decyzji zauważalne będą w sposób szczególny na rynku pracy powiatu sokólskiego. Ograniczenie wycinki uniemożliwi branży związanej z gospodarką leśną czerpanie dochodu z pozyskanego drewna. Część mniejszych zakładów usług leśnych zostanie w praktyce bez pracy. Szereg ludzi związanych z tą branżą straci niekiedy jedyne źródło utrzymania całych rodzin. Firmy, które zainwestowały duże środki na zakup potrzebnych maszyn i urządzeń do prowadzonych robót leśnych, stracą płynność finansową z powodu niemożności wykonania zakontraktowanych zamówień. Obawy co do swojej przyszłości mają też lokalne zakłady zajmujące się przetwórstwem drewna - brzmi fragment uchwały, którą dziś, na specjalnie zwołanej sesji, podjęli radni powiatu sokólskiego.

Jest to odpowiedź na decyzję podjętą na początku stycznia br. przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę, która ogłosiła ograniczenia i wstrzymanie wycinki lasów m.in. na obszarze Puszczy Knyszyńskiej.

- Padają argumenty, że społeczeństwo jest za tym, aby ograniczać wycinkę drzew. 80 procent społeczeństwa jest za tym. Dobrze, ale wokół dużych miast. Ograniczajcie wycinkę w Puszczy Kampinowskiej, w innych rejonach. Ale nie tak, że 80 procent zakazów wycinki jest na Podlasiu i Podkarpaciu. Dlaczego w tych województwach, a nie w żadnych innych? Może dlatego, że one są pisowskie? Może to polityczna gra? Nie spodziewałem się, że rządy rozpoczną się od tak dużych i drastycznych konfrontacji ze społeczeństwem. Pokazywaniem tak bezczelnej i demonstracyjnej siły władzy. Jak można tak postępować? To nie jest nasza wydumka, nam tutaj chodzi o życie, normalne życie na terenie powiatu sokólskiego. My nie pozwolimy na to, żeby tutaj stworzyć park, choćby nie wiem jak poważne argumenty za tym stały. Jeżeli zmienią ustawę, to będziemy protestować - mówił starosta sokólski Piotr Rećko.

Z kolei wiceprzewodniczący rady powiatu Łukasz Moździerski wskazywał na trudną sytuację branży leśnej.

- Te firmy, które prowadzą działalność gospodarczą, nie są oderwane od rzeczywistości. Mają leasingi, kredyty, zobowiązania. Nie ma na to zwróconej uwagi. Jeżeli ktoś przyjmuje takie a nie inne stanowisko to nie ma żadnego zabezpieczenia dla podmiotów gospodarczych i firm, które zobligowały się, jedne do wycinki, drugie do dostarczenia materiału, to nie można z dnia na dzień zostawiać ich samym sobie – mówił.

Ostatecznie „za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 2 nie oddało głosu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto