Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników 24 stycznia. Dziś w ponad 170 miejscach w Polsce przejeżdżają kolumny ciągników. Mapa strajków na drogach i postulaty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zapowiedź tego, jak ma wyglądać protest rolników 24 stycznia 2024
Zapowiedź tego, jak ma wyglądać protest rolników 24 stycznia 2024
Na mapie środowego protestu rolników zaznaczono ponad 170 miejsc w całej Polsce, gdzie planowane są akcje protestacyjne. Rolnicy wyjadą ciągnikami na ulice z dwoma głównymi postulatami. Jeden dotyczy napływu towarów z Ukrainy, drugi ograniczeń w produkcji rolnej, które wynikają ze strategii unijnego Zielonego Ładu. Sprawdź na mapie, gdzie będzie można spotkać rolników 24 stycznia.

Spis treści

Trwa protest rolników 2024 na polskich drogach

W całej Polsce trwa seria akcji protestacyjnych, w których rolnicy domagają się zmian w polityce rolnej w Unii Europejskiej. Chcą również ograniczeń w napływie towarów z Ukrainy.

- Produkty rolne sprowadzane z Ukrainy bez ceł to dla nas zabójstwo - mówi w swojej relacji Grzegorz Bardowski, rolnik z województwa dolnośląskiego, który uczestniczy w proteście.

Dalej wspomina o tym, że rolnicy w całej Europie mają dosyć biurokracji, która każe rolnikom np. wychodzić na pole, by zrobić zdjęcie obornika przyoranego po 12 godzinach od rozwiezienia.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że minister Czesław Siekierski spotka się z protestującymi rolnikami w Słupnie w powiecie płockim w godzinach popołudniowych. Z kolei podsekretarz stanu w resorcie Adam Nowak spotka się z protestującymi w Korytnicy w województwie łódzkim o 14:15.

– Ceny nawozów, maszyn, środków do produkcji rolnej rosną, a ceny wielu produktów rolnych spadają – zwrócił uwagę minister rolnictwa po powrocie z Brukseli. – Rolnikom narzucono konieczność wprowadzenia wielu kosztownych działań w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz działań nieracjonalnych w zakresie Zielonego Ładu, które mają charakter restrykcyjny – dodał minister Czesław Siekierski.

- Dziś trwa wiele protestów w całym kraju i rozumiemy ich zasadność. To sprzeciw rolników wobec polityki Brukseli, która nakłada kolejne obostrzenia i wymagania w związku z Zielonym Ładem, czy Wspólną Polityką Rolną. Przed rokiem, kiedy przepisy były ustalane, rolnicy zgłaszali swoje uwagi, ale być może nie na tyle mocno, by zostały usłyszane - przekazał wiceminister Stefan Krajewski.

GDDKiA - będą utrudnienia na drogach z powodu protestu rolników

Początek protestów zaplanowano na godzinę 12, jednak już wcześniej ruch na drogach może być utrudniony, ponieważ rolnicy będą docierać na miejsca zbiórek. O utrudnieniach na drogach krajowych uprzedza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: - W trakcie protestu wystąpią zatory w ruchu związane z wolnym przejazdem kolumny. Np. w województwie:

  • wielkopolskim na drodze DK92 - 143.4 km na odc. 15.5 km
  • świętokrzyskim DK9 Ostrowiec Świętokrzyski, DK78 Nagłowice, DK9 i DK74 Opatów.
  • dolnośląskim: odc. DK5, DK8, DK12, DK15, DK25, DK35 i DK94.

Tu nie ma jednego organizatora, zaznaczają strajkujący. - Organizatorami protestów są przede wszystkim rolnicy! Nie organizacje - podkreślają na wspólnym profilu w mediach społecznościowych. - To początek współpracy lokalnych rolniczych ośrodków protestu w skali kraju. Przed nami długa droga! Nie jeden lider, a setki współpracujących ze sobą rolniczych ośrodków.

Przygotowania do protestu rolników
Przygotowania do protestu rolników nadesłane

Gdzie będą protestować rolnicy 24 stycznia? Mapa

Rolnicy z województwa opolskiego przekazują, że w najbliższą środę 24 stycznia odbędzie się strajk przejazdowy rolników na 11 powiatach w całym województwie. - Na obecną chwilę na 14 trasach mamy potwierdzone 1047 traktorów, które wezmą udział w strajku. Zostały również zgłoszone 2 zgromadzenia - podali producenci rolni z Agrounii z Opolszczyzny w niedzielę wieczorem.

A to tylko jeden z regionów, na terenie którego planowane są przejazdy ciągników. Mapa protestów, w których będzie brała udział m.in. Solidarność Rolników Indywidualnych, ma ponad 170 oznaczeń miejsc, w których mają pojawić się producenci rolni. Protesty zgodnie z założeniami potrwają w środę od godziny 12 do 14.

Dlaczego rolnicy protestują na początku 2024 roku?

- Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej - wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który w imieniu zarządu poparł ogłoszony przez Solidarność RI protest.

Dalej wyjaśnia, że rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. - W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji.

Prezes zarządu KRIR dodaje, że realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników.

Wielkopolska Izba Rolnicza wyjaśnia, z czego wynika aktualna sytuacja na wsi i to nie tylko polskiej, ponieważ protestują także rolnicy w innych częściach Europy, m.in. w Niemczech czy na Litwie:

- Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, już od roku czasu jest zła i nie bardzo widać perspektyw jej poprawy. Wynika to z wielu czynników, takich jak:

  • gwałtowny wzrost kosztów produkcji przy spadających cenach skupu,
  • napływ towarów rolnych z Ukrainy oraz krajów, z którymi UE zawiera umowy o wolnym handlu, np. Mercosur,
  • fatalna, nowa Wspólna Polityka Rolna, stawiająca na cele klimatyczne, z pominięciem kwestii bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Europy i całego Globu,
  • niszcząca presja cenowa handlowych sieci detalicznych.

Postulaty protestujących rolników. Co powinno się zmienić?

Główne postulaty, które otrzymaliśmy od organizatorów, są dwa. Pierwszy z nich brzmi: Stop dla niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE! Drugi zaś: Żądamy rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie.

Postulaty rozbito na dokładniejsze oczekiwania, m.in. żądania:

  • przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!
  • odejścia od pomysłów ograniczania lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. Nie zgadzamy się na delegalizowanie sektorów, których działanie jest legalne na poziomie UE,
  • rozdysponowania wśród rodzinnych gospodarstw rolnych ziemi powracającej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z tzw. trzydziestek,
  • zmiany terminu możliwości stosowania nawozów azotowych z 1 marca na 1 lutego,
  • sprzedaży za pośrednictwem Krajowej Grupy Spożywczej, w formie komisu, nawozów z polskich zakładów chemicznych.
  • deklaracji utrzymania dopłat do paliwa rolniczego na poziomie 2 złotych,
  • wsparcia gospodarstw rolnych, ogrodniczych oraz sadowniczych w związku z drastycznym wzrostem kosztów energii spowodowanych wojną na Ukrainie,
  • rozwoju infrastruktury elektro-energetycznej na obszarach wiejskich. Rozwój OZE, biogazowni nie będzie możliwy bez odpowiedniej ilości przyłączy i odpowiednich regulacji prawnych,
  • rozwoju Krajowej Grupy Spożywczej (krajowych gestorów) w formule współpracy państwa i rolników,
  • przepisów ułatwiających sprzedaż bezpośrednio od rolników oraz lokalnych przetwórców w sieciach handlowych,
  • uregulowania kwestii odszkodowań z tytułu strat w uprawach wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione oraz weryfikacji list gatunków chronionych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protesty rolników 24 stycznia. Dziś w ponad 170 miejscach w Polsce przejeżdżają kolumny ciągników. Mapa strajków na drogach i postulaty - Strefa Agro

Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto